Forma verbau   
 cambiar
Ei vèrb modèl
aranéscatalanespanhòufrancés
escambiar/cambiarcanviar, intercanviarcambiar, intercambiaréchanger
cambiar/transformarcanviar/transformarcambiar/transformarchanger/transformer
transformar/cambiar/convertirtransformar/canviar/convertirtransformar/cambiar/convertirtransformer/changer/convertir

Infinitiu
Simple: cambiar
Compausat: auer cambiat
Gerondiu
en cambiar  ||  en tot cambiar  ||  cambiant
Participi passat
cambiat, cambiada; cambiadi o cambiats, cambiades
Indicatiu
Present
  càmbii
càmbies
càmbie
cambiam
cambiatz
càmbien












   
Passat compausat






è
as
a
auem
auetz
auen
cambiat
cambiat
cambiat
cambiat
cambiat
cambiat
 
Imperfecte
  cambiaua
cambiaes
cambiae
cambiàuem
cambiàuetz
cambiauen
 o cambiava
 o cambiaves
 o cambiave
 o cambiàvem
 o cambiàvetz
 o cambiaven






   
Plus-que-perfècte






auia
auies
auie
auíem
auíetz
auien
cambiat
cambiat
cambiat
cambiat
cambiat
cambiat
 
Preterit
  cambiè
cambiès
cambièc
cambièrem
cambièretz
cambièren

 o cambières










   
Preterit anterior






auí
auís
auec
auérem
auéretz
auren
cambiat
cambiat
cambiat
cambiat
cambiat
cambiat
 
Futur
  cambiarè
cambiaràs
cambiarà
cambiaram
cambiaratz
cambiaràn






     
Futur anterior






aurè
auràs
aurà
aurem
auretz
auràn
cambiat
cambiat
cambiat
cambiat
cambiat
cambiat
 
Condicionau
Present
  cambiaria
cambiaries
cambiarie
cambiaríem
cambiaríetz
cambiarien






Passat






auria
auries
aurie
auríem
auríetz
aurien
cambiat
cambiat
cambiat
cambiat
cambiat
cambiat
 
Subjontiu
Present
  càmbia
càmbies
càmbie
cambiem
cambietz
càmbien






Passat






aja
ages
age
ajam
ajatz
agen
cambiat
cambiat
cambiat
cambiat
cambiat
cambiat
 
Imperfecte
  cambièssa
cambièsses
cambièsse
cambièssem
cambièssetz
cambièssen






Plus-que-perfècte






auessa
auesses
auesse
auéssem
auéssetz
auessen
cambiat
cambiat
cambiat
cambiat
cambiat
cambiat
 
Imperatiu






càmbia
càmbie
cambiem
cambiatz
càmbien











 
 
verbscatalans@gmail.com