Forma verbau   
 mòir
Ei vèrb modèl
aranéscatalanespanhòufrancés
botjar/mòir/voludarmoure, bellugarmovermouvoir, bouger
màver (dv)/mòir/botjarmoure, bellugarmovermouvoir, bouger
mòirmoure, bellugarmovermouvoir, bouger

Infinitiu
Simple: mòir
Compausat: auer moigut
Gerondiu
en mòir  ||  en tot mòir  ||  moiguent
Participi passat
moigut, moiguda; moigudi o moiguts, moigudes
Indicatiu
Present
  mòigui
mòs

moiguem
moiguetz
mòn












   
Passat compausat






è
as
a
auem
auetz
auen
moigut
moigut
moigut
moigut
moigut
moigut
 
Imperfecte
  moiguia
moiguies
moiguie
moiguíem
moiguíetz
moiguien












   
Plus-que-perfècte






auia
auies
auie
auíem
auíetz
auien
moigut
moigut
moigut
moigut
moigut
moigut
 
Preterit
  moiguí
moiguís
moiguec
moiguérem
moiguéretz
moigueren

 o moigueres










   
Preterit anterior






auí
auís
auec
auérem
auéretz
auren
moigut
moigut
moigut
moigut
moigut
moigut
 
Futur
  moirè
moiràs
moirà
moiram
moiratz
moiràn






     
Futur anterior






aurè
auràs
aurà
aurem
auretz
auràn
moigut
moigut
moigut
moigut
moigut
moigut
 
Condicionau
Present
  moiria
moiries
moirie
moiríem
moiríetz
moirien






Passat






auria
auries
aurie
auríem
auríetz
aurien
moigut
moigut
moigut
moigut
moigut
moigut
 
Subjontiu
Present
  mòiga
mòiges
mòige
moigam
moigatz
mòiguen



 o moiguésquem
 o moiguésquetz

Passat






aja
ages
age
ajam
ajatz
agen
moigut
moigut
moigut
moigut
moigut
moigut
 
Imperfecte
  moiguessa
moiguesses
moiguesse
moiguéssem
moiguéssetz
moiguessen






Plus-que-perfècte






auessa
auesses
auesse
auéssem
auéssetz
auessen
moigut
moigut
moigut
moigut
moigut
moigut
 
Imperatiu







mòigue
moiguem
moiguetz
mòiguen



 o moigam







 
 
verbscatalans@gmail.com