|
| Formes no personals |
| infinitiu:
vèncer infinitiu perfet:
haver vençut |
| gerundi:
vencent gerundi perfet:
havent vençut |
| participi:
vençut, vençuda; vençuts, vençudes |
|
| Indicatiu |
present
val. venç — — — — — |
bal. venç — — — — — |
sept. venci — — — — —
|
|
perfet
|
| imperfet
|
plusquamperfet
|
passat (simple)
|
passat anterior (simple)
|
passat (perifràstic)
|
passat anterior (perifràstic)
jo tu ell nos. vos. ells
|
vaig vas va vam vau van
|
(vares)
(vàrem) (vàreu) (varen)
|
haver haver haver haver haver haver
|
vençut vençut vençut vençut vençut vençut
|
|
futur (simple)
|
futur perfet
|
condicional
|
condicional perfet
jo tu ell nos. vos. ells
|
hauria hauries hauria hauríem hauríeu haurien
|
(haguera) (hagueres) (haguera) (haguérem) (haguéreu) (hagueren)
|
vençut vençut vençut vençut vençut vençut
|
|
| Subjuntiu |
present
val. vença vences vença — — vencen |
|
perfet
jo tu ell nos. vos. ells
|
hagi hagis hagi hàgim hàgiu hagin
|
(haja) (hages) (haja) (hàgem) (hàgeu) (hagen)
|
vençut vençut vençut vençut vençut vençut
|
|
imperfet
val. vencera venceres vencera vencérem vencéreu venceren |
|
plusquamperfet
val. haguera hagueres haguera haguérem haguéreu hagueren
|
vençut vençut vençut vençut vençut vençut
|
jo tu ell nos. vos. ells
|
hagués haguessis hagués haguéssim haguéssiu haguessin
|
(haguesses)
(haguéssem) (haguésseu) (haguessen)
|
vençut vençut vençut vençut vençut vençut
|
|
| Imperatiu |
present
val. — — vença — — vencen |
no no no no no
|
— vencis venci vencem venceu vencin
|
|
val. vences vença — — vencen |
(negatiu)
—
venç venci vencem venceu vencin
|
|
|